Co o nás píší v roce 2005

Po stopách skřítka Ekolka

Krásné sobotní počasí dětem, které se účastnily sportovního dne na Zaolší, velice přálo. A tak se mohly s úsměvem vydat po stopách skřítka Ekolka. Čtyři družstva meze sebou o prvenství soutěžila ve čtyřech stanovištích v různorodých disciplínách, které pro mě připravili pořadatelé - Klub zábavy a sportu Záolší. Ani desetikilometrový pochod děti nezdolal a při soutěžích ze sebe vydaly maximum. Neměly to jednoduché. Najít a roztřídit odpad, zalepit ozonovou díru či postavit skřítka Ekolka.
Hutník 20. července 2005

Ve Vendryni stojí rekordní májka

Vendryně (il)– Tradice se v obci Vendryně proměnila v atrakci. Stavění tradiční májky tu v rekordní počin převedli realizátoři z místního Klubu zábavy a sportu Záolší ve spolupráci s dalšími dobrovolníky. „Výška májky je v kraji i celé republice ojedinělá. Nad zemí dosahuje 44 metrů a další dva metry jsou pod povrchem. Strom samotný váží čtyři a půl tuny,“ informoval nás o parametrech Milan Zakřevský, vedoucí klubu. Májka úspěšně stojí již třetím týdnem, úspěšně odolává rozmarům květnového počasí a lze ji spatřit od Jablunkovského průsmyku až po Český Těšín.
Týdenník Horizont, 17. května 2005

Největší symbol máje stojí na Zaolší

Před prvním květnovým dnem se na mnoha místech nejen v našem regionu stavěly májky. Podle dostupných informací nejvyšší z celé naší republiky se tyčí na Zaolší ve Vendryni.
Na nápad překonat rekord slovenských sousedů, kterým se podařilo vztyčit májku vysokou 42 metrů, přišli Milan Zakřevský s Dariuszem Kaszperem u škopku piva přibližně před rokem. A že to mysleli opravdu vážně, dokázali všem nedůvěřivcům v sobotu, den před prvním májem.
A jak vysokou májku se jim nakonec podařilo zasadit do země? Ta jejich měří 43,8 metrů (navíc 2 metry kotví v zemi) a váží kolem čtyř tun. Není divu, že pomoci jim dojela i těžká technika, která dostala pěkně zabrat. Půda na louce pod jejím náporem nevydržela a došlo opět na silné paže mužů, kteří museli kola jeřábu podložit kládami, aby mohli pokračovat v práci. Ale přes všechny nesnáze a zdržení a přes všechny vyslovené obavy, že májka nevydrží a praskne, se nakonec v sobotu odpoledne zúčastněným dobrovolníkům, příznivcům a členům Klubu zábavy a sportu na Zaolší podařilo vztyčit tento symbol májových dnů.
Zásluhu na tom mají i pánové Václav Kuhut, Tomáš Hečko, Petr Szotkovský, Milan Čarváš, Karel Šodek, kteří dokázali, že to s jeřábem opravdu umí. Stejně tak patří poděkování rodině Macurových, správcům pozemku, na němž májka stojí. Snahu všech ocenil i vendryňský starosta Rudolf Bilko, který přijel své občany v překonávání rekordu podpořit.
A tak první máj není jenom dnem, kdy se zamilovaní líbají pod rozkvetlou třešní, ale také dnem, kdy se Zaolší podařilo překonat republikový rekord a téměř 44 metrů vysokou májku nejen postavit, ale také ji dokázalo před sousedy uhlídat. A o tom, že překonání rekordu jim přáli i okolní, svědčí skutečnost, že se ji tentokrát nikdo přes noc nepokusil podřezat. (an)
Třinecký hutník, 4. května 2005

Ve Vendryni si ohlídají májku

Vendryně – Stavění máje připravil na sobotu 30. dubna vendryňský Klub zábavy a sportu Záolší. Stavět se bude u místní hospůdky v této části Vendryně. Začátek je v 8 hodin. Organizátoři akce se zároveň chtějí pokusit zlomit rekord o největší májku v Moravskoslezském kraji. Máj se bude hlídat až do rána následujícího dne, a to při táboráku a sudu piva. Tradiční májka bývá většinou smrkový strom, jehož kůra je z kmenu oloupána, zatímco vršek je ozdoben papírovými pentličkami, fábory a růžemi.
Zvyk stavění májky na Jablunkovsku a Třinecku se dosud dochoval také v Horní a Dolní Lomné, v Bukovci a ještě na dalších místech. Na Těšínském Slezsku se stavěly jak kolektivní máje ve středu obcí, tak i individuální určené děvčatům. Májové stromky stavěli chlapci právě těm příslušnicím něžného pohlaví, o jejichž přízeň zrovna usilovali. Vyzdobené májky se snažili postavit pokud možno nepozorovaně a tajně. Kolektivní máj se naopak stavěl slavnostně, s pohoštěním, hudbou a tancem. Z postavení máje však vyplývaly povinnosti, zejména jeho ochrana před soky ze sousedních obcí, kteří se je podle tradice snažili ukrást nebo zničit. Proto bývalo obvyklé, že mladíci ve vsi hlídali celé noci jak společné máje, tak ty, určené konkrétním děvčatům. (ga)
Moravskoslezský deník, pátek 29. dubna 2005

Klub zábavy hledá dobrovolníky

Vendryně (il) - Už druhým rokem funguje ve Vendryni Klub zábavy a sportu Záolší. Jeho členové přispívají ke kulturnímu a společenskému životu v obci a za dobu existence klubu pomohli pro své spoluobčany zorganizovat několik volnočasových akcí z oblasti kultury i sportu.
Pro své aktivity ale nyní klub hledá dobrovolníky, kteří by přispěli k ještě lepšímu organizačnímu zajištění. „Je to práce, kterou člověk dělá nad rámec svých povinností, z vlastního přesvědčení a většinou i bez nároku na finanční odměnu. Jen pro dobrý pocit a potěšení z pomoci druhým. Dobrovolník uspokojuje potřeby ostatních, dokáže rozdávat radost a porozumění v jakékoliv podobě. Odměnou mu za to bývají úsměvy a spokojenost zúčastněných, ale hlavně zkušenosti, které jsou k nezaplacení,“ vysvětluje vedoucí klubu Milan Zakřevský.
Jak dodal, jsou to také neotřelé nápady a inspirace, kterou mohou noví pomocníci do klubu přinést a pomoci realizovat. V klubu zábavy a sportu mohou noví dobrovolníci asistovat při organizování nejrůznějších kulturních akcí, sportovních událostí, akcí s ekologickou tématikou pro děti i dospělou veřejnost, ale například také při výstavbě sportovišť, dětských hřišť nebo udržování tradic.
„Našim cílem je zintenzívnění společenského života obce a na druhou stranu také větší pohodlí pro místní, kteří jinak za zábavou musejí dojíždět jinam,“ dodává Zakřevský. Členy klubu, kteří sami sebe nazývají neformální skupinou mladých, tvoří z části studenti a nadšenci, kteří táhnou za jeden provaz a jdou za svými cíli, které si vytýčili, nehledě na věk, národnost nebo vyznání. Více informací o klubu a jeho činnosti je k dispozici na internetových stránkách klub.zaolsi.sweb.cz.
Horizont, 29.března 2005

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---patička---

---slider---

error Slider nebyl nalezen.

---infopanel---

+420 987 654 321

mail@com

---sociální sítě---

.

.

.

.

.

.

.

KONTAKT

Klub zábavy a sportu Záolší,

Spolek
Sídlo: Vendryně 110,
739 94, Vendryně
IČO: 27023133
DIČ: CZ27023133
Bankovní spojení:
198167841/0600
GE Money Bank
Zastoupená:
Milanem Zakřevským,
vedoucí klubu/spolku
E-mail: ***
Tel.: 724 078 666
Zapsán u:
Městský úřad Třinec,
Registrace provedena:
14.2.2006
pod č.j.: VS/1-1/63205/06-R

 

Givt_banner_square

RYCHLÝ KONTAKT

Jméno:
Email:
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a dvanáct 
Zpráva:
Odesláním formuláře prohlašuji, že beru na vědomí zpracování osobních údajů (Informační povinnost vůči objednateli v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob).